Despre noi - obștea Mănăstirii Pângărați

Mănăstirea Pângărați cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” este o mănăstire de călugări, ctitorită de voievodul Alexandru Lăpușneanu în anul 1560. Obștea mănăstirii este formată din 36 de călugări, starețul mănăstirii fiind Arhimandritul Petroniu Marin.

Nu departe de Bisericani, urmând șoseaua Piatra Neamt - Bicaz (DN15), un drum colateral urca până în apropierea hidrocentralei „Dimitrie Leonida” de la Stejaru, unde se afla un alt ansamblu monumental care poate fi reperat de la mare distanță. Aici, la răsărit de Muntele Botosanu, pe care constructorii l-au străpuns cu un tunel de aducțiune lung de aproape 5 km, pe malul stâng al pârâului Pângarați, se află Mănăstirea Pângărați, un așezământ de veche tradiție de pe valea Bistriței.

Adresa mănăstirii: Comuna Pângăraţi, cod 617305, jud. Neamţ.

Telefon: 0723 247833
Cazare: 0799 072161