(Video) Mănăstirea Pângărați – Comoara neprețuită a Neamțului

Mănăstirea Pângărați este una dintre cele mai vechi așezări monahale din județul Neamț. Denumirea provine de la un „oarecare călugăr Pangratie”, după mărturia istoricului Nicolae Iorga. Mănăstirea își are începuturile în secolul al XV-lea, prin strădania Sfântului Cuvios Simeon, unul dintre sfetnicii Sfântului Voievod Ștefan cel Mare. Astfel, în 1460 a fost ridicată prima biserică din lemn, cu hramul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, însă a fost incendiată de către turci, 16 ani mai târziu.

În 1560, în timpul stăreției Sfântului Cuvios Amfilohie, Voievodul Alexandru Lăpușneanu zidește in locul ruinelor o biserică din piatră cu o arhitectură unică. Biserica-monument a Mănăstirii Pângărați a rezistat până în zilele noastre și este o comoară neprețuită, având două altare suprapuse. Prin strădania părintelui stareț Teofil Lefter, vechea vatră de la Pângărați a redobândit frumusețea de odinioară, odată cu ridicarea bisericii noi.

Sfinților Simeon și Amfilohie de la Pângărați, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi!