„Am găsit aici un chip de a mă apropia de Dumnezeu”

La Mănăstirea Pângărați vin mulți tineri pentru Spovedanie, chiar săptămânală. Frumoși, curați, deschiși, echilibrați. Așa am cunoscut-o și pe Mihaela H, studentă la Medicină. Știm că echilibrul, fără o morală sănătoasă, fără Dumnezeu, echilibrul fără o viață cuminte, fără Spovedanie, fără Hristos – nu există. Dar ceea ce îi transformă pe acești tineri cel mai mult este harul Sfintelor Taine. Iată cuvintele Mihaelei:

Mă hrănesc de câțiva ani din frumusețea acestui loc: frumusețea naturii, a oamenilor, a slujbelor, a rugăciunii. Mulțumesc lui Dumnezeu că m-a adus aici, este un loc binecuvântat, unde mă folosesc de fiecare dată. Când am ajuns prima oară la Pângărați, nu cunoșteam pe nimeni. M-a adus cineva să mă spovedesc, îmi doream acest lucru și a fost lucrarea lui Dumnezeu să cad în mâna unui duhovnic plin de dragoste față de toți. În timp, bucuria s-a înmulțit și acum mă simt la mănăstire ca acasă. Sfânta Liturghie și Sfânta Împărtășanie ne unesc pe toți în Hristos Domnul. Am găsit aici un chip de a mă apropia de Dumnezeu. Este tare frumos! Slavă Ție, Doamne! Îți mulțumesc și Te slăvesc!