Sfinţii români

22 Iun 2016

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât pe 20 iunie 1992, ca Duminica a 2-a după Rusalii sa fie numită "Duminica Sfinților Români". În anul 1950, Sfântul Sinod a decis înscrierea în rândul sfinților a unor vrednici trăitori, mărturisitori și apărători ai dreptei credințe, recunoscând și confirmând cinstirea pe care poporul dreptcredincios o aducea acestor sfinți, de mult timp. În anii 1955-1956 s-a proclamat prin Tomos sinodal canonizarea  acestora. Ținand seama că poporul a continuat să cinsteasca și pe alți aleși ai lui Dumnezeu, o comisie sinodală și-a indreptat cercetările și catre aceștia, propunându-i Sfântului Sinod ca sfinți.

Citește alte articole despre: Sfinti romani, Duminica Sfintilor Romani